Start arrow Aktualności arrow Rok 2011 rokiem Marii Skłodowskiej- Curie i rokiem Chemii
Rok 2011 rokiem Marii Skłodowskiej- Curie i rokiem Chemii Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu

 

 

 

Rok 2011 Sejm ogłosił Rokiem Marii Skłodowskiej - Curie i Rokiem Chemii.

 

Maria Skłodowska - Curie, odkrywczyni polonu i radu, to jedyna kobieta, która dwukrotnie otrzymała Nagrodę Nobla w dwóch różnych dziedzinach naukowych. 100 lat po przyznaniu jej po raz drugi tego prestiżowego trofeum, rok 2011 Sejm ogłosił Rokiem Marii Skłodowskiej-Curie.

W ramach  obchodów Roku M. Skłodowskiej -  Curie i Roku Chemii w Gimnazjum  zorganizowano konkurs wiedzy „Życie i osiągnięcia M. Skłodowskiej Curie” oraz pokaz doświadczeń chemicznych.

 

Konkurs wiedzy odbył się 14 listopada 2011 r. W konkursie wzięli udział uczniowie klas II i III gimnazjum.  Dwie uczennice kl. II b: Karolina Grzyb i Kinga Nowak, które uzyskały największą liczbę punktów w eliminacjach szkolnych, reprezentowały nasze Gimnazjum w Konkursie wiedzy o M. Skłodowskiej – Curie i sesji naukowej poświęconej naszej noblistce zorganizowanej przez uczniów Liceum Ogólnokształcącego w Kazimierzy Wielkiej.

  Uczennice kl. II b: Karolina Grzyb i Patrycja Magiera  przygotowały również prezentację multimedialną poświęconą Naszej Rodaczce, którą przedstawiły na apelu szkolnym.

 

 

            Dnia 21 listopada 2011 w Gimnazjum w Koszycach odbył się pokaz doświadczeń chemicznych w wykonaniu studentów Wydziału Technologii i Inżynierii Chemicznej Politechniki Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki w Krakowie.

Pokaz zorganizowano z okazji obchodów Międzynarodowego Roku Chemii. Miał on na celu ukazanie młodzieży że chemia jest podstawową nauką leżącą u podłoża najważniejszych wyzwań XXI wieku. Pokaz doświadczeń w wykonaniu ich starszych kolegów wzbudził zainteresowanie chemią i pokazał jak wielkie ma ona znaczenie dla całego świata, odgrywa znaczącą rolę w naszym życiu codziennym i będzie istotna w życiu przyszłych pokoleń. Studenci przyjechali z pokazem doświadczeń: kolorowe wystrzałowe piany z perhydrolu i KI, sztuczna krew, Dżin z lampy, koktajle chemiczne, reakcje sodu z wodą, niebieska kolba, żarłoczna miedź, pirofosforyczność bizmutu wytworzonego z dermatolu. W ich wykonaniu odbyły się trzy 45 minutowe pokazy dla uczniów klas szóstych ze Szkoły Podstawowej w Koszycach i zaproszonych uczniów klasy szóstej ze Szkoły Podstawowej w Książnicach Wielkich oraz uczniów I - III Gimnazjum.

Uczniowie w czasie pokazu mogli zapytać o szczegóły studiowania tego przedmiotu, zobaczyć, że chemia to nie tylko nauka, ale również zabawa ciekawymi efektami doświadczeń. Uczniowie zobaczyli dużą kolekcję pierwiastków, których nazwy i właściwości znali tylko z układu okresowego. W czasie pokazu studenci pytali uczniów o niektóre właściwości substancji, przebieg reakcji, nasi uczniowie mogli więc skorygować swoje wiadomości w sytuacjach praktycznych.

Takie pokazy w przyszłości na pewno zaowocują większym zainteresowaniem nauką tego przedmiotu.

                                                                               zdjęcia

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
następny artykuł »
 
Advertisement