Magia telewizji Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu

 

 

Chyba wszyscy lubimy oglądać telewizję. Stworzenie programu telewizyjnego to zadanie dla zespołu ludzi. Efekt ich pracy ogląda tysiące telewidzów, więc muszą starać się, by program był jak najlepszy! Czy chcielibyście dowiedzieć się, jak wygląda praca w telewizji?

 

 My już wiemy!! Kilkadziesięcioro uczniów naszej szkoły wie jak wygląda telewizja „kuchni”. Taką  okazją,  był wyjazd do TVP Kraków czyli  Krakowskiego  Oddziału Telewizji Polskiej, który  zlokalizowany jest w otoczeniu pięknego parku Bednarskiego, przy ul. Krzemionki 30.

            Przewodnikiem po zakamarkach telewizji była pani Monika Stachurska, która w TVP Kraków od kilkunastu lat zajmuje się przygotowywanie informacji o pogodzie. Możemy ją widywać w wieczornych wydaniach Kroniki, gdzie wyjaśnia wszelkie zawiłości pogody w naszym regionie i kraju.

      

Podczas wizyty w Telewizji Kraków  uczniowie mogli poznać produkcję prognozy pogody „od kuchni" i zwiedzić pomieszczenia, które zazwyczaj ukryte są przed wzrokiem widza.  Dowiedzieli się  jak powstaje program i jak pracuje serwis informacyjny, a także jaką drogę pokonuje informacja od momentu przybycia do newsroomu do pokazania jej w telewizji. W studiu montażowym poznali technikę montażu, obejrzeli pokój charakteryzatora oraz studio nagraniowe.

Największą atrakcją była wizyta w studiu prognozy pogody. Tam każdy miał szansę stanąć na planie, próbując swoich sił w roli dziecięcych prezenterów pogody. Okazuje się, że prezenter telewizyjny nie uczy się tekstu na pamięć tylko korzysta z telepromptera. Jest to urządzenie używane głównie w telewizji do wyświetlania tekstu czytanego przez prezentera. Składa się z monitora umieszczonego poziomo, poniżej kamery i pod kątem 90° względem obiektywu oraz lustra fenickiego ustawionego pomiędzy monitorem i kamerą pod kątem 45°.

 Dzięki temu obraz z telepromptera wyświetla się prowadzącemu na wysokości obiektywu – prezenter może więc czytać tekst patrząc wprost w obiektyw, co daje złudzenie naturalnego mówienia z pamięci. Na monitorze wyświetlany jest lustrzany obraz białego tekstu na czarnym tle.

Uczniowie dowiedzieli się także, że w telewizji można pokazać rzeczy, których w rzeczywistości nie ma przed kamerą. Tu przychodzi z pomocą Blue box" to technika obróbki obrazu polegająca na zamianie tła o
jednolitym kolorze (pierwotnie niebieskim) na dowolny obraz. Najczęściej używana w telewizji podczas transmisji prognozy pogody i w programach informacyjnych. Często używa się blue boxów w filmach - na komputerowo spreparowanym tle umieszcza się aktorów.

Wizyta w TVP Kraków to świetna okazja żeby dowiedzieć się iż magia telewizji to tak naprawdę nauka-odkrycia, wynalazki, które człowiek wykorzystuje na co dzień po to, żeby mieć np. dostęp do informacji, czy możliwość poznania tego co wokół nas się dzieje.

 

Czy wiesz, że... pierwsza transmisja telewizyjna z odbyła się dnia 28 stycznia i to już w 1928 roku, a 1961 roku uruchomiono oddział krakowski TVP, kanał nazwano Telewizja Kraków.

                                                                                     zdjęcia

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
 
Advertisement