Start arrow Szkolny Klub Europejski "Metro" arrow "Kocham Cię Polsko" - widowisko SzKE "Metro"
"Kocham Cię Polsko" - widowisko SzKE "Metro" Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu

 

 

 

Z okazji 91 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, Szkolny Klub Europejski „Metro” uczcił to Święto Narodowe widowiskiem pt. ”Kocham Cię Polsko!”.

13 listopada 2009r. klubowi artyści przeżywali na przemian: to chwile grozy, to euforii. Generalnie wszystkich opanowała trema i podekscytowanie, aby NIC nieprzewidzianego się nie wydarzyło (no w końcu to 13 i piątek). Godziny żmudnej pracy nad realizacją scenariusza pani Krystyny Majewskiej – Szymańskiej wymagały ogromnego wysiłku i zaangażowania zarówno „starych” aktorów i tancerzy (klasy III gimnazjum), jak i tych debiutujących (kl. I – II).

Lekcja historii przeprowadzona przez artystów SzKE „METRO” była oklaskiwana trzykrotnie”: przez uczniów szkoły na szkolnej akademii, przez rodziców na spotkaniu śródsemestralnym i 14 listopada przez społeczność lokalną i zaproszonych gości w Sali Muzeum Ziemi Koszyckiej.

Gromkie brawa, gratulacje i wyrazy uznania dla młodych artystów i reżysera pozwoliły im na satysfakcję z dobrze wykonanej pracy. Być może niektórzy z nich będą chcieli rozwijać swoje zdolności artystyczne i zobaczymy ich jeszcze nie raz w innych przedsięwzięciach już poza szkołą.

 

 Cytaty wypowiedzi na temat widowiska:

 

Widowisko (Kocham Cię Polsko) pokazało nam jak ważne jest dla Polaków. Uczniowie ze Sz. .K. E. „Metro” wykazali po raz kolejny, że historia naszego kraju jest częścią historii Europy. Młodzi artyści wykazali się profesjonalizmem i wysoką kulturą słowa, śpiewu i tańca”

        

(Andrzej Bienias- Dyrektor Biblioteki Publicznej w Kazimierzy Wielkiej,

                                    historyk, autor monografii w Koszycach)

                                                                                 

 

„… A mnie spodobał się epizod z Chopinem. Chłopiec(Kamil Soja), który odtwarzał tę postać celnie ją odegrał. Oddał klimat tej romantycznej osobowości.”

                                                   

                                                  (Stanisław Rybak-Wójt Gminy Koszyce)

 

        

„Fantastycznie! A chłopak (Przemysław Książek) mówiący tekst „Kazania” – Skargi fenomenalny, czujący tekst, świetny, podobnie jak Ryfka (Patrycja Niedźwiedź)”

 (Jan Dudziński-historyk, Kierownik Garnizonu Domu Kultury, Emerytowany podpułkownik W.P. )

  

„To wspaniałe widowisko to hołd złożony bezimiennym i zapomnianym bohaterom walk o wolność Polski, a także żywa lekcja  historii dla współczesnych”

                                   

                          (Stanisław Szamański-Dyrektor Muzeum Ziemi Koszyckiej)

  

„Na początku wystąpili najmłodsi artyści, wszyscy śpiewali i tańczyli bardzo ładnie i z przejęciem, tańczyli ich mamom i pani wychowawczyni tak mocno biło serce, że słychać było jak wybijały rytm śpiewanej piosenki”

                                                              (Kasia- absolwentka C. O., studentka)

 

„ Byli dobrze przygotowani i ubrani odpowiednio do scen i tekstów, które grali”  

                                                                                                             (Magda)

  

W przygotowanie tego widowiska włożyliśmy  dużo pracy i poświęcenia. Nauczyłem się tańczyć poloneza i mazura. Bardzo mi się to spodobało, chociaż musiałem długo ćwiczyć wykończenie figur i precyzję ruchów”                                            

                                                                                                            (Wojtek)

  

Moja praca w Szkolnym Klubie Europejskim „METRO” jest bardzo przyjemna. Atmosfera na spotkaniach jest mila, wesoła a czasem poważna. W  widowisku Kocham Cię Polsko grałam Krakowiankę i choć mówiłam  krótki wiersz, to wiedziałam, że jest on ważny i ja też czułam się wyjątkowo”

                                                                                                           (Paulina)

  

„Praca W Szkolnym Klubie Europejskim „METRO” jest bardzo przydatna. Spędziłem z moimi rówieśnikami wiele przyjemnych chwil podczas przygotowań do widowiska. Przez długie lata będę to wspominał i chętnie uczestniczył w następnych występach „

                                                                                                                                                                            (Mateusz)

 

  ,,Uczyliśmy się kroków i figur tanecznych do poloneza, jednak wielu osobom wszystko się myliło, a czasu do występu było coraz mniej. Więc wybrana elitarna grupa, która zatańczyła także mazura w strojach z czasów powstania listopadowego’’

                                                                                                      (Bartek)

   

  ,,Bardzo mi się podobał taniec Kasi Adamskiej  do Poloneza As dur Chopina. W muzeum tańczyła nasza była solistka, Klaudia Szaflarska, do Etiudy Rewolucyjnej naszego wielkiego kompozytora. Oba wykonania były bardzo dynamiczne i zachwycające…’’

                                                                                                      (Karolina)

  

„Występ zrobił na mnie niesamowite wrażenie, wszystko było płynne, zgrane. Bardzo podobał mi się śpiew, a szczególnie solo Mateusza Jarosza”

                                                                                                (Asia)

  

„…Popłakałam się ze wzruszenia patrząc na rudowłosą dziewczynkę, która bardzo przejmująco wykonała wiersz o żydowskiej Ryfce. Wspaniały talent aktorski.”

                                                                                             (Jedna z matek)

  

    ,,…Mamy cudowną młodzież, potrafią być weseli, ale i poważni, kiedy potrzeba. Piękni swoją młodością, dodają wiary w przetrwanie wartości takich jak: Bóg, Honor, Ojczyzna, patriotyzm i duma narodowa. Dziękuję Wam za to!’’

 

          (Krystyna Majewska-Szymańska- opiekun Szkolnego Klubu Europejskiego ,, Metro’’)

 

 

                                                                                          zdjęcia

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
 
Advertisement